School of Education

Head of School

Senior Leadership Team

Professors

Children and Families

  • Michelle Malomo

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families

  • Thomas Weaver

    Senior Lecturer for Children and Families

  • Karen Appleby

    Principal Lecturer in Centre for Children & Families

  • Sue Baylis

    Senior Lecturer, Centre for Children & Families Partnership Development Coordinator

  • Stuart Gallagher

    Senior Lecturer, Course Leader, Link Tutor, Institute of Education Work and Placement Based Learning Co-ordinator, Nominated Safeguarding Officer, Fellow of the Higher Education Academy

  • Janet Harvell

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families , Institute of Education and Course Leader - FdA Early Years Flexible and Distributed Learning

  • Angela Hodgkins

    Course Leader in Integrated Working with Children and Families; Senior Lecturer in Early Childhood

  • Alison Prowle

    Senior Lecturer for Children & Families (with professional expertise in parenting and families)

  • Michelle Rogers

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families

  • Dr Carla Solvason

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families

  • Nicola Stobbs

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families

  • Samantha Sutton-Tsang

    Senior Lecturer in Centre for Children & Families

  • Nicola Watson

    Senior Lecturer in Children & Families

Centre for Education and Inclusion

Primary Education

Secondary and Post Compulsory Education

  • Louise Beattie

    Senior Lecturer in Secondary English

  • Simon Butler

    Senior Lecturer in Secondary Education & Course Co-ordinator for the Secondary History PGCE

  • Yvonne Cashmore

    Senior Lecturer in Secondary Education: Business with Economics

  • Rebecca Davidge

    Senior Lecturer/Secondary RE PGCE Tutor

  • Janinne Delorenzo

    Senior Lecturer

  • Kim Hibbert-Mayne

    Senior Lecturer in Secondary Education & Course Tutor for the PGCE Secondary in Physical Education

  • David Hunt

    PGCE Computer Science Course Tutor

  • Jill Jackson

    Head of Strategic Partnership

  • Suzanne Lawson

    Principal Lecturer - PGCE Course Leader, Assistant Head of Centre Secondary and Post Compulsory

  • Ben Looker

    Lecturer/Practitioner in Secondary Education: Science

  • Judy Miller

    Senior Lecturer in Secondary Education: Psychology

  • Jane Moreton

    Senior Lecturer in Secondary Education: Mathematics

  • Isabelle Schäfer

    Senior Lecturer in Secondary Education: Modern Languages

  • Jane Sisk

    Senior Lecturer in Post Compulsory Education and Course coordinator of the ITE FE Partnership

  • Andrew Thompson

    Course Leader Diploma in Education and Training (DET)

  • Sue Wood-Griffiths

    Senior Lecturer in Secondary Education: Design and Technology

  • David Woodward

    Senior Lecturer in Education: Secondary PE

  • Trevor Wright

    Senior Teaching Fellow and Senior Lecturer in Education: English

School Improvement Team

Honorary Academic Staff

Associate Staff

  • Dr Stephen Bigger

    Senior Lecturer & PhD Supervisor

  • Rory McDowall Clark

    Senior Lecturer in Early Childhood

  • Linda Tyler

    Senior Lecturer in Early Childhood, Course Leader BA (Hons) Early Childhood (Practitioner Options) & BA (Hons) Early Childhood (Professional Practice)

Administrators and Support

  • Simone Acton

    Education Administrator: Foundation Degree in Early Years and PA to Head of Centre for Children & Families

  • Sue Baker

    Project and Finance Administrator

  • Nina Barry

    Education Administrator: MA Education, National Award SENCO & Continuing Professional Development

  • Helen Bayfield

    Education Administrator: AO Route, PCE, School Direct, SKE & SCITT

  • Lynn Jones

    Education Technician & Education Administrator: Finance

  • Jenny Lewis

    Education Administrator

  • Julie Perry

    Education Administrator: Centre for Education & Inclusion & External Developments

  • Claire Rowlands

    Education Administrator

  • Jane Sacree

    Education Administrator: Primary Initial Teacher Education

  • Natalie Taylor

    Education Administrator: Student Transport, Staff Travel & Primary Placements

  • Julie Woodhouse

    Children & Families - Course & Placement Administrator

West Midlands STEM Ambassador Hub Team

  • Liz Smith

    Area Lead for the Black Country and North Birmingham

Research Students