Skip to content
Menu

Meet our Education experts

Meet our Education experts

Head of School

Deputy Head           

Associate Head

  • Alison Winson
    Associate Head of School (Recruitment), Head of Department for Secondary & Post Compulsory & Principal Lecturer

Senior Leadership Team

  • Anne-Marie Gillespie
    Academic Support Unit Manager
  • Dr Ruth Hewston         
    Head of Department for Education and Inclusion and Principal Lecturer
  • Rosie Walker       
    Interim Head of Department for Children & Families  
  • Rachael Paige         
    Head of Department for Primary Education  
  • Catriona Robinson
    Director of Quality, Teaching & Learning   
  • Alison Winson
    Associate Head of School (Recruitment), Head of Department for Secondary & Post Compulsory & Principal Lecturer   
  • Dr Richard Woolley
    Deputy Head of School & Principal Lecturer

Professors

Children & Families

  • Karen Appleby
    Principal Lecturer in Department for Children & Families
  • Sue Baylis
    Senior Lecturer, Department for Children & Families Partnership Development Coordinator           
  • Stuart Gallagher
    Senior Lecturer in Department for Children & Families (with professional expertise in social welfare) 
  • Janet Harvell
    Senior Lecturer in Department for Children & Families, School of Education and Course Leader - FdA Early Years Flexible and Distributed Learning
  • Angela Hodgkins
    Senior Lecturer/ Course Leader BA (Hons) Integrated Working with Children and Families (top up)     
  • Michelle Malomo
    Senior Lecturer in Department for Children & Families    
  • Alison Prowle
    Senior Lecturer in Department for Children & Families (with professional expertise in parenting and families)     
  • Michelle Rogers
    Senior Lecturer in Department for Children & Families   
  • Dr Carla Solvason
    Senior Lecturer in Department for Children & Families   
  • Nicola Stobbs 
    Senior Lecturer in Department for Children & Families   
  • Samantha Sutton-Tsang
    Senior Lecturer in Department for Children & Families   
  • Rosie Walker
    Interim Head of Department for Children & Families   
  • Nicola Watson
    Senior Lecturer in Department for Children & Families 
  • Thomas Weaver   
    Senior Lecturer in Department for Children & Families

Education and Inclusion

Primary Education

  • Genea Alexander
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Suzanne Allies
    Lecturer/Practitioner in Primary Education: Science
  • Dr Anthony Barnett
    Senior Lecturer in Education
  • Dr Karen Blackmore
    Senior Lecturer in Primary Education, University of Worcester Teaching Fellow
  • Karen Bubb
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Derval Carey-Jenkins
    Primary School Direct Coordinator & Principal Lecturer in Primary Education
  • Joy Carroll
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Kim Harris
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Andrea Holloway
    Senior Lecturer & Acting Course Leader in Primary Education
  • Suzanne Horton
    Interim Course Leader BA (Hons) Primary Initial Teacher Education with QTS. Senior Lecturer in Primary Education: English & Subject Leader for Primary English
  • Louise Hoskyns-Staples
    Lecturer/Practitioner in Primary Education: Mathematics Coordinator
  • Dr Colin Howard
    Senior Lecturer in Primary Education: Science
  • Daniel Hughes     
    Tutor and Module Leader in Primary Education: English     
  • Dr Pinky Jain
    Principal Lecturer in Primary Education    
  • Deborah Langston
    Primary Partnership Lead and Principal Lecturer 
  • Sharon Lannie
    Lecturer/Practitioner in Primary Education   
  • Elena Lengthorn
    Senior Lecturer Teacher Education     
  • Linzi McKerr
    Senior Lecturer in Primary Education   
  • Kath Morgan
    Senior Lecturer in Primary Education: Mathematics  
  • Kate Morley   
    Tutor in Primary Education: English
  • Rachael Paige   
    Head of Department for Primary Education    
  • Stephen Pickering
    Course Leader for Primary & Outdoor Education, Senior Lecturer in Primary Education: Geography      
  • Andy Plant
    Senior Lecturer in Primary Education: PE and Science
  • Rhys Pritchard       
    Senior Lecturer in Primary Physical Education ITT Subject Lead
  • Victoria Pugh  
    University Lecturer for PSHE and RSE
  • Ben Shakespeare       
    Tutor in Primary Education: Mathematics
  • Jayne Spiller
    Lecturer in Primary Mathematics  
  • Joy Stanton
    Senior Lecturer in Primary Education   
  • Nicola Summers   
    Tutor in Primary Education: Mathematics    
  • Julie Sutton
    Senior Lecturer in Primary Education: Music     
  • Dr Paul Taylor
    Senior Lecturer in Primary Education           
  • Jane Whittenbury 
    Senior Lecturer in Primary Education    
  • Lorna Williams 
    Senior University Tutor in Design Technology      
  • Gill Woods
    Senior Lecturer in Primary Education

Secondary & Post Compulsory Education

  • Louise Beattie
    Senior Lecturer in Secondary Education: English
  • Simon Butler
    Senior Lecturer in Secondary Education & Course Co-ordinator for the Secondary History PGCE
  • Yvonne Cashmore
    Senior Lecturer in Secondary Education: Business with Economics
  • Rebecca Davidge
    Lecturer/Practitioner: RE
  • Janinne Delorenzo
    Secondary Science   
  • Kimberley Hibbert-Mayne
    Senior Lecturer in Secondary Education: PE   
  • David Hunt       
    Lecturer in Secondary Education: Computer Science  
  • Jill Jackson
    Head of Strategic Partnership   
  • Suzanne Lawson
    Principal Lecturer and PGCE Secondary Course Leader   
  • Elena Lengthorn     
    Senior Lecturer Teacher Education    
  • Ben Looker 
    Lecturer/Practitioner in Secondary Education: Science   
  • Judy Miller
    Senior Lecturer in Secondary Education: Psychology      
  • Jane Moreton
    Senior Lecturer in Secondary Education: Mathematics    
  • Isabelle Schäfer
    Senior Lecturer in Secondary Education: Modern Languages     
  • Jane Sisk
    Senior Lecturer in Post-compulsory Education   
  • Andrew Thompson     
    Course Leader, Diploma in Education and Training (DET)        
  • Christine Watson
    STEM with Maths      
  • Alison Winson
    Associate Head of School, Head of Department for Secondary & Post Compulsory & Principal lecturer       
  • Sue Wood-Griffiths
    Senior Lecturer in Secondary Education: Design and Technology     
  • David Woodward          
    Senior Lecturer in Education: PE        
  • Trevor Wright
    Senior Teaching Fellow and Senior Lecturer in Education: English

School Improvement Team

Honorary Academic Staff

  • Erica Brown
    Honorary Senior Fellow
  • Dr Ian Jones
    Honorary Senior Lecturer           
  • Revd Dr John Reader
    Honorary Senior Lecturer
  • Michael Reed     
    Senior Lecturer in Department for Children & Families   
  • Professor John West-Burnham
    Honorary Professor

Associate Staff

Administrators & Support

  • Simone Acton
    Education Administrator: Foundation Degree in Early Years and PA to Head of Department for Children & Families
  • Tracey Arlott        
    Education Administrator, PGCE primary & PA to Head of Department for Primary
  • Sue Baker
    Project and Finance Administrator, & ASU Team Leader  
  • Nina Barry
    Education Administrator: Continuing Professional Development   
  • Helen Bayfield
    Education Administrator: AO Route, School Direct & SCITTs     
  • David Burch
    Education Technician   
  • Gemma Davis
    Education Administrator: Education Studies   
  • Clare Reader
    Education Administrator: Primary PGCE Placements   
  • Lynn Jones
    Education Technician & Education Administrator: Finance   
  • Jenny Lewis
    Education Administrator: BA (Honours) in Professional Practice, School Quality Assurance Committee Secretary & PA to Head of Department for Education and Inclusion   
  • Julie Perry
    Education Administrator: Department for Education & Inclusion - PCE
  • Sue Redding
    Design and Technology Technician  
  • Claire Rowlands
    Education Administrator, PGCE Secondary Core/School Direct and SKE   
  • Jane Sacree
    Education Administrator: Primary UG Initial Teacher Education 
  • Natalie Taylor
    Education Administrator: Student Transport, Staff Travel & Primary UG Placements   
  • Julie Woodhouse
    Department for Children & Families Placement Administrator

West Midlands STEM Ambassador Hub Team

  • Linda Scott
    STEM Consultant
  • Susan Hawkins
    Area Lead (2 days) Admin (3 days)
  • Liz Smith
    Area Lead

Research Students